ERASMUS dalībnieku atsauksmes

Erasmus+ pieredzes stāsti 2022/2023

STUDIJAS:

PRAKSE:

LEKTORI UN KOLEDŽAS PERSONĀLS:

Erasmus+ pieredzes stāsti 2021/2022

STUDIJAS:
Roberts Romančauskis

PRAKSE:
 Laila Juškeviča

LEKTORI UN KOLEDŽAS PERSONĀLS:

Erasmus+ pieredzes stāsti 2016.-2020.

  ANNIJA CINTIŅA

Annija Cintiņa savā Erasmus studiju braucienā devās 2021. gada pavasarī, un Erasmus braucienā pavadīja četrus mēnešus. Viņa devās uz saulaino BAR-ILAN UNIVERSITY, kas atrodas Izraēlā.

Erasmus piedzīvojums nav tikai iespēja apgūt jaunas iemaņas un iegūt jaunas zināšanas, studējot prestižās augstskolās- tā ir lieliska iespēja atklāt pasauli, piepildīt sapņus un kļūt patstāvīgam it visā!
Erasmus brauciens uz Izraēlu bija drosmīgs solis, bet tas bija tā vērts! Četrus mēnešus pavadīt bagātas kultūras, krāšņās dabas un fantastisku cilvēku lokā, iepazīstot ne tikai Izraēlas kultūru, valodu un tradīcijas, bet arī satiekoties un svinot tos kopā ar cilvēkiem no visas pasaules!

Annijas piedzīvojumus un noderīgu informāciju vari atrast stāstu sērijā “Students Erasmus projektā” mūsu Youtube kontā!

 

 

ILVA DRAUDIŅA

Kipra.

Es izvēlējos piedalīties Erasmus+ studiju mobilitātē Kiprā, jo iepriekš biju devusies citos īsāka perioda mobilitātes projektos, kuros gūtā pieredze bija lieliska. Nolēmu pamēģināt doties uz ilgāku laiku un esmu ļoti apmierināta ar gūto pieredzi. Kipra mani uzrunāja ar savu silto klimatu, pasakaino skaistumu, pārsteidzošo dabu un interesanto vēsturi.
Gan mana nosūtošā augstskola, gan uzņemošā augstskola bija ļoti atsaucīgas, atbildēja uz visiem neskaidrajiem jautājumiem, nodrošināja ar visu nepieciešamo informāciju. Augstskolu pārstāvji bija ļoti atvērti un pretimnākoši gan pirms mobilitātes, gan tās laikā un arī pēc tās.
Mani akadēmiskie ieguvumi no Erasmus+ mobilitātes ir iespēja uzlabot savas angļu valodas prasmes un vairāk tās izmantot ikdienas dzīvē, kā arī jaunu zināšanu iegūšana menedžmenta nozarē. Mani personiskie ieguvumi noteikti ir iespēja doties uz pavisam jaunu vietu, redzēt dažādus vietējos apskates objektus pirmo reizi un iepazīt daudz jaunu cilvēku, kā arī iepazīt kultūru. Mani vienmēr ir uzrunājuši Vidusjūras reģioni un Kipra nebija izņēmums, šī sala ir ļoti bagāta ar vēsturi, neticami skaistām dabas vietām un krāsainu kultūru.

Mani spilgtākie iespaidi, dzīvojot ārpus Latvijas Erasmus+ studiju perioda laikā, bija iespēja ceļot un apskatīt gandrīz visus dārgumus, ko Kipra piedāvā. Viens no interesantākajiem piedzīvojumiem bija Safari brauciens ar kvadraciklu uz Akamas pussalu. Šajā maršrutā bija apskatāmas vairākas skaistas pludmales, Akavas Gorge milzīgā ala, pa ceļam varēja satikt savvaļas ēzeļus. Kā arī Laras pludmale, kurā tiek īpaši aprūpētas bruņurupuču olas un ,kad pienāk laiks, arī tiek palīdzēts bruņurupučiem tikt līdz ūdenim. Šī pussala ir viena no Kipras pērlēm, kura ir kā cilvēku neskarta paradīze. Brauciena beigās sagaidīja Zilā lagūna, kurā varēja remdēties pēc karstā brauciena. Šajā vietā ūdens patiešām bija neticami zils un ne velti to sauc par Zilo lagūnu.


Jebkuram studentam, kurš apsver iespēju doties Erasmus+ mobilitātē, es ieteiktu velti nedomāt un mesties piedzīvojumos! Es noteikti ieteiktu piedalīties daudzos ārpusskolas pasākumos, izbraucienos. Noteikti iesaku arī ievākt informāciju, ko apskatīt, kur doties, kādus ēdienus pagaršot un mazliet iepazīt kultūru. Vēl noteikti ieteiktu sākt laicīgi meklēt dzīvesvietu, jo tas man sagādāja vislielākās grūtības. Kipra ir ļoti dažāda un es ikvienam ieteiktu apskatīt no salas tik daudz, cik iespējams!

 

ĒRIKA LILIJA LĪNE

Polija.

Par dalību Erasmus+ mobilitātē sapņoju jau kopš vidusskolas, kad vispārīgi uzzināju par Ersamus, tādēļ šis bija mazs sapņu piepildījums. Par procesu un sadarbību ar nosūtošo augstskolu nevaru teikt neko negatīvu, varu tikai uzslavēt koordinatores darbu. Visu nepieciešamo informāciju pakāpeniski saņēmu, viss tika skaidri un gaiši izskaidrots, kas jādara gan pirms, gan pēc Erasmus+ mobilitātes.

Lielākais guvums ir šī te pieredze, ko tas nozīmē studēt svešā valodā ārvalstīs. Toties varu minēt vairāk personīgo labumu nekā akadēmisko – pieredze, patstāvīgi dzīvot, apzināties visus pienākumus, kas saistīti ar to; komunikācijas spēju uzlabošana ar pasniedzējiem un studējošajiem; vērtību apzināšanās, spēt plānot personīgo grafiku organizētāk.

Spilgtākie iespaidi no Erasmus+ mobilitātes bija šis te laiks, kad nācās dzīvot vienuviet ar cilvēkiem no dažādam kultūram un savādākiem uzskatiem, lai arī bija lietas, kas vienoja mūs un ļāva satuvināties, tomēr stipri bija jūtama standarta domāšanas un vērtību atšķirība. Kā arī bieži vien situācija piespieda iziet no komforta zonas, kur galu rezultāts bija vēl patīkamāks.

Padoms: Noteikti nebaidieties riskēt un izmantojiet šo unikālo iespēju, tā noteikti Jums palīdzēs kļūt patstāvīgākiem. Toties pirms piesakieties izvērtējiet un izpētiet visu pieejamo informāciju par galamērķi, vietējiem cilvēkiem un piedāvāto programmu, ja iespējams tad iztaujājiet, kādu, kas jau to pieredzējis. Tad kārtīgi izvērtējiet savas personīgās prioritātes un iegūto informāciju par to ko tieši iegūsiet no mobilitātes. Arī nebaidīties no komunikācijas svešvalodā ar svešiniekiem; nebaidīties no kultūru atšķirības, un būt atvērtam un pieņemošam.

 

 KĀRLIS BLUMBAHS

Prāga.

Izvēlējējos piedalīties Erasmus+ mobilitātē, jo saņēmu piedāvājumu no skolas un vēlējos izmēģināt studijas citā valstī un arī tāpēc ,ka iepriekš nekad nebiju bijis Erasmusā. Sadarbība ar skolām noritēja ļoti veiksmīgi, nekādu neskaidrību, vienmēr visi atbildēja laikā gan pirms mobilitātes uzsākšanas, gan pēc. Personiskie ieguvumi netrūkst, iepazinos ar ļoti daudz jauniem cilvēkiem no dažādām pasaules valstīm, uzlaboju angļu valodas zināšanas. Apguvu jaunus priekšmetus un guvu jaunas zināšanas. Pašam personīgi ļoti patika šī pieredze Erasmusā. Konkrēti spilgtākie iespaidi nav, jo visi šie 4 mēneši bija pilni ar daudz interesantu, neredzētu, negaidītu notikumu.

   Studentiem arī noteikti novēlu  izmēģināt Erasmus+ pieredzi, studēt ārzemēs ir ļoti laba doma. Nākošajiem studentiem, kuri apsver ideju doties Erasmus+ apmaiņas programmā iesaku neapsvērt šādu ideju, bet vienkārši pieteikties, jo šādu izvēli savā dzīvē nenožēlosiet. Jauni draugi, jaunas un stiprākas zināšanas, kā arī praktiskās iemaņas, kas ir pats svarīgākais. Daudz studenti baidās jo nezin, ko sagaidīt un kā būs, bet iesaku pamēģināt . Par valodu gan ir jābūt diezgan pārliecinātam, jāprot labi runāt savādāk, bez valodas būs ļoti grūti. Erasmus+ braucienā es paņēmu bmx riteni līdzi, pabiju Prāgas labākajos skeitparkos un labi pavadīju brīvo laiku. Kopsummā viss studiju process mani apmierināja.

PERSONĀLA BRAUCIENI

GITA SEŅKA

Sadarbība ar HSP tika uzsākta 2016. gada rudenī, kad LKK iesaistījās Lesvas salas municipalitātes organizētajā atbalsta projektā Eiropas bēgļu krīzes iespaida mazināšanai uz Grieķijas salu tūrisma industriju. Tā kā LKK ir cieša sadarbība arī ar  Kryoneri municipalitiāti, kur studenti dodas praksē, t.sk. tūrisma uzņēmumos, ir izveidojusies pieredze tūrisma jomas menedžmentā, kas var tikt izmantota arī turpmāk.Mobilitātes ietvaros notika tikšanās ar koledžas vadību, kā arī piedalīšanās  sanāksmē ar studentiem un  vietējiem uzņēmējiem, tādējādi apzinot esošo situāciju izglītības un tūrisma jomā. Dalībnieki tika iepazīstināti ar e-apmācības iespējām un alternatīvā tūrisma studiju programmu LKK. Bija iespēja apmeklēt vietējos uzņēmumus ( sieviešu kooperatīvus, kas tradicionāli populāri  šajā salā, NVO, kas gatavo suvenīrus no bēgļu glābšanas vestēm utt.)

Lielākie ieguvumi, kas tiks izmantoti LKK studiju programmu attīstībai ir kultūras tūrisma studiju kursu attīstība, jauni kontakti pasniedzēju mācīšanās mobilitātei un studentu praksei. 2018. gada pavasarī ir plānota Grieķijas puses pasniedzēju un studentu vizīte Latvijas Kultūras koledžā.

 

IVETA KRASTIŅA

Domājot par jaunu studiju programmu izstrādi un esošo studiju programmu satura aktualizēšanu, vilinošs bija iespēja piedalīties Erasmus + personāla pilnveides mobilitātē. Izvēloties sadarbības partneri, bija jāizvērtē aktuālā epidemioloģiskā situācija gan Latvijā, gan arī valstī, uz kuru doties. Tā kā septembra beigās Kiprā bija vieni no zemākajiem saslimstības rādītājiem un arī draudzīgākie ieceļošanas un izceļošanas noteikumi, tika pieņemts lēmums mobilitātē iepazīties ar Kipras American College Nikozijā.

Mobilitātes periodā tikāmies ar American College administrācijas pārstāvjiem, iepazināmies ar augstskolas materiāli tehniskajiem resursiem un piedalījāmies arī studiju procesā. Tā bija mana pirmā reize, kad iepazinos tieši ar šo sadarbības partneri, taču bija iespējams pārliecināties par konstruktīvu un draudzīgu attieksmi un pārdomātu vizītes plānojumu.

Kā LKA Latvijas Kultūras koledžas administratīvā personāla pārstāvei bija interesanti apmainīties ar pieredzi, kā organizēt studiju procesu, kā piesaistīt ārvalstu studentus, padarīt eksportspējīgākas studiju programmas un kādas varētu būt iespējamās sasvstarpējās augstskolu studentu apmaiņas programmas. Bija iespējams arī uzkrāt pieredzi, ka organizēt studiju procesu augstskolā pandēmijas apstākļos, kas noderēja Latvijā, sākoties ierobežojumiem klātienes mācībām.

Personiski bija interesanti vērot integrācijas procesus Kipras sabiedrībā un uzzināt vairāk gan kā tiek risinātas bēgļu problēmas, gan tikties ar Latvijas diasporas pārstāvjiem un izzināt viņu personisko pieredzi par integrāciju Kipras sabiedrībā.

LKA Latvijas Kultūras koledžas ieguvumi no šīs mobilitātes bija personīgi nodibinātie kontakti ar American College personālu un praktiskas atziņas, kā organizēt studiju procesu attālināti un kā nodrošināt epidemioloģisko prasību ievērošanu mācību iestādē.

Lielākie izaicinājumi gatavojoties mobilitātei bija izvēlēties pareizo taktiku ceļojumam, lai tiktu ievērotas visas nepieciešamās epidemioloģiskās drošības normas, lai neradītu draudus sev, sadarbības partneriem un arī mācību iestādei atgriežoties.

Iespēju robežās meklēt kontaktus ne tikai ar sadarbības partneriem, bet arī latviešu diasporas pārstāvjiem, jo tas palīdz labāk izprast sadarbības valstī notiekošos procesus, izglītības sistēmu un sadzīvi.

Es novēlētu nebaidīties no dažādiem dzīves radītiem apgrūtinājumiem, izanalizēt situāciju, noteikt mērķus, ko sasniegt un izmantot Erasmus+ personāla pilnveides mobilitātes iespējas!

 

ANASTASIJA OLESCUKA

ERASMUS docēšanas mobilitāte ir lieliska izglītības programma, kas dod ļoti noderīgu pieredzi gan studentiem, gan pasniedzējam attīstīties savā nozarē. Pēdējos 5us gadus es esmu ceļojusi Eiropā un ASV, pasniedzu vairākās iestādēs, tādēļ bija prieks apciemot Latvijas Kultūras koledžu, iepazīties ar jaunu paaudzi Hip Hop kultūrā, iepazīties ar viņu uzskatiem un pieredzi, kā arī no manas puses iedvesmot studentus, padalīties ar savu pieredzi, un darbarīkiem un resursiem.

 

Mani Akadēmiskie ieguvumi – klasēs runājām par kultūru un valodām, tādēļ iesākām interesantu diskusiju par terminu tulkošanu un vai vārdi ar saknēm no vienas kultūras var būt precīzi tulkoti citā valodā. Tā kā Hip-Hop Kultūra nāk no afroamerikāņu kultūras, šī tēma ir ļoti aktuāla, īpaši, ja studenti vēlas pasniegt dejas nākotnē. Diskusija iedeva man jaunu pētīšanas virzienu.

Personiskie ieguvumi – pieredzes apmaiņa, iedvesmojums no studentu aktivitātes, uzmanības un ziņkārības klasēs.

 

PRAKSES

  ANETE PIPARE

Beļģija

Uzsākot studijas es zināju, ka ir tāda iespēja doties Erasmus apmaiņas studijās, bet nezināju par iespēju doties arī praksēs. Nolēmu, ka studijās nevēlos doties, jo vēlos mācīties koledžā un iepazīsties ar dažādiem lektoriem, kuri ir Latvijā savas jomas eksperti. Taču prakse likās kā īstā iespēja un izaicinājums. Biju jau nolēmusi, ka 2019.gada vasaru vēlos pavadīt produktīvi un veltīt savas karjeras izaugsmē, tāpēc Erasmus vasaras prakse bija īstais piedzīvojums, kurā mesties iekšā.

Mani profesionālie ieguvumi Erasmus praksē noteikti ir jaunizveidotie kontakti, kuri ir starptautiski. Pavadītais laiks praksē man ir sniedzis skaidrāku izpratni par modes un dizaina industriju, pietam no dažādām perspektīvām – gan pasaules, gan Eiropas, gan Latvijas, gan Beļģijas līmenī. Neapšaubāmi ir tas, ka esmu uzlabojusi un ieguvusi jaunas iemaņas, piemēram, uzlabojusi savu angļu valodas vārdu krājumu un komunikāciju ne savā dzimtajā valodā. Kā jaunas iemaņas varu minēt darbošanos iekš excel programmas, ar to man bija minimāla saskarsme iepriekš, bet prakses laikā tas bija viens no pamatrīkiem, kurš palīdzēja veikt uzdevumus. Noteikti arī manas organizatoriskās un darba plānošanas iemaņas ir pozitīvi uzlabojušās.

Savukārt par personiskajiem ieguvumiem primāri varu minēt patstāvību, jo šī bija pirmā reize, kad dzīvoju viena un citā valstī. Šis laiks dzīvojot vienatnē un strādājot, man ir sniedzis dažādas atziņas un jaunus mērķus, ko vēlos sasniegt. Šī skaidrība par to, ko vēlos darīt tālāk noteikti nebūtu iespējama, ja nebūtu izmantojusi šo lielisko iespēju doties vasaras praksē ārzemēs.

Mans spilgtākais notikums noteikti ir vienkārši dzīvošana pilnīgi citā valstī, kultūrvides telpā un ritmā. Šī bija mana trešā reize Briselē, bet pirmās divas reizes es biju tur neilgu brīdi un kā tūrists, apskatot tikai populārākās vietas. Tad šo divu mēnešu laikā es iepazinu īsto Briseli. Es skaidri redzēju un sapratu, ka dzīve arī citur nav tik rožaina kā to redzam caur tūristu brillēm. Šī atklāsme noteikti ir spilgts notikums.

LAILA JUŠKEVIČA

Spānija.

Es izvēlējos doties Erasmus+ prakses mobilitātē, jo manu studiju ietvaros katru semestri ir jāiziet prakse, un es izdomāju, ka kāpēc lai es neizmantotu izdevību šo praksi kārtot ārzemēs? Kamēr meklēju praksi, man padomā nebija konkrēta valsts, tikai vēlējos kaut ko jaunu, kur neesmu bijusi, vēlams silts klimats un uzskatīju, ka jo būs atšķirīgāk no Latvijas, jo interesantāk priekš pašas pieredzes.

Pirms un pēc prakses gan ar nosūtošo, gan uzņemošo institūciju bija ļoti vienkārša sadarbība un komunikācija. Prakses vietā es palīdzēju gatavoties dažādiem koncertiem un pasākumiem. Pa darba dienām es varēju satikt komandu ofisā vai strādāt caur datoru no mājām, un nedēļas nogalēs braucām uz dažādām pilsētām. Man bija dota diezgan brīva izvēle uz visu, ko es darīju un kur vēlējos piedalīties, ikdienas grafiku es veidoju sev pati. Es nostiprināju savas patstāvības un laika menedžmenta prasmes.

Visu prakses periodu es daudz ceļoju un iepazinu gan Spāniju, gan Portugāli, kas atradās salīdzinoši netālu no manas dzīvesvietas. Prakses ietvaros apciemoju vairākas pilsētas, jo pasākumi katru reizi notika citā vietā. Spānijā katrs reģions ir krasi atšķirīgs cits no cita, piemēram, manā prakses reģionā Galīcijā visvairāk cilvēki lepojās ar savu daudzveidīgo gastronomiju, vīniem un aliem, un jūras veltēm. Es nedzīvoju tādā vietā, kur būtu sastopamas stereotipiskās spāņu lietas kā vēršu cīņas vai flamenko dejotājas. Arī laikapstākļi nebija karsti. Brīvo laiku es pavadīju pie dabas, pie jūras vai pie kāda ūdenskrituma, kuru apkārtnē netrūka.

Praktisks ieteikums cilvēkiem, kuri apsver iespēju doties Erasmus+ mobilitātē, būtu ļoti kritiski izvērtēt uzņemošās institūcijas leģitimitāti un piedāvājumu. Lai arī cik lieliskas iespējas mums visur apkārt nebūtu, tik pat daudz diemžēl ir arī negodprātīgu cilvēku, kuri uzpelnās uz jaunu, naivu cilvēku rēķina. It sevišķi ļoti jāuzmanās jaunām, skaistām meitenēm, lai arī cik bēdīgi tas nebūtu, tāda ir realitāte. Vienmēr pārliecinies, ka tur, kur tu dodies, viss ir droši, legāli, caurskatāmi un ka tu vari pastāvēt par savu taisnību. Tur kur ir nauda un autoritāte, cilvēki mēdz to ļaunprātīgi izmantot, uzskatot, ka jaunietis jau neko neiebildīs, tāpēc es tiešām stingri iesaku iebilst gan, ja kaut kas nav kārtībā vai ja tev šķiet, ka kādam pret tevi ir slēpti nolūki.

 

 KRISTIĀNA RIMŠA

Īrija.

Prakse Galwejā, Aleksandra tehnikas centrā. Konkrēto vietu izvēlējos, lai papildinātu savas zināšanas par ķermeņa atbrīvošanu un paplašinātu savu kustību valodu.
Sadarbība ar organizāciju izdevās ļoti produktīva.  Kopā praksē devāmies trīs kursa biedrenes, kas atviegloja dzīvošanu un citus jautājumus, te pat apmācību centrā tika piedāvāta iespēja izīrēt divas istabas, nodrošinot mums iespēju būt uz vietas visu laiku. Turpinoties apmācībām, pakāpeniski attīstījās arī mūsu iesaiste un ļoti ātri tika piedāvāts prakses pagarinājums.

Praksē uzzināju daudz lietas, kuras šķita, ka jau pirms tam apzinu, taču izrādījās, ka nē. Piemēram, cik ļoti dzīves laikā cilvēks iedzīvojas dažādos ieradumos un, kā ķermenis tam adaptējas. Ļoti daudz strādājām pie savu ieradumu apzināšanas un ķermeņa atbrīvošanas no nevēlamajiem sasprindzinājumiem.
Arī no profesionālā viedokļa skatoties – bija vairākas problēmas, kuras apzinājos, dēļ kā nespēju pilnvērtīgi veikt konkrētus vingrinājumus treniņos – strādājām ar treneri, lai tās risinātu un tagad skaidri zināšu, kā saviem audzēkņiem vērst vairāk uzmanību, lai tie nepieļautu manas vai vienkārši klasiskas kļūdas ceļā uz rezultātu.


Ja kāds vēlas doties praksē, noteikti iesaku maksimāli izpētīt informāciju par vietu, uz kuru dodaties. Vasaras sākumā Latvijā jau sāku apgūt literatūru par jomu, kurā darbosimies – ja tas nebūtu izdarīts, pazaudētu daudz laika. Šobrīd, ar visu izlasīto materiālu, maksimāli izmantoju pieejamo literatūru, lai paspētu visus radušos jautājumus uzdot pasniedzējiem, kas ir uz vietas. Un, lai vispār apzinātu, ko vēl varu jautāt un te izzināt.
Prakse ir interesanta iespēja – neviens Tev neieliks informāciju rokās, taču, ja jautāsi, būsi blakus jomas speciālistiem, kuri mācēs atbildēt.